آیت الله فرحانی: نمایندگان مجلس خبرگان می توانند مشکلات کلان استان را حل کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی (farhani.net)، حضرت آیت الله شیخ عبدالکریم فرحانی در سخنانی در همایش بزرگ میثاق با ولایت در اهواز، اظهار کرد: امام راحل فرمودند خوزستان دِین خود را به اسلام ادا کرد و مقام معظم رهبری نیز فرمودند خوزستان دروازه تشیع است، آیا وضعیت فعلی حق خوزستان است؟ ببینید دِه‌کوره‌های پس از انقلاب اسلامی به کجا رسیده‌اند و دکترین ولایت در اندیشه امام توانست تاثیرگذار باشد و در ایران تحولی ایجاد کند، پس چرا خوزستان ما عقب است؟

معاون آموزشی حوزه‌های علمیه کشور در این همایش، گفت: در ایام دهه فجر به دستور آیت الله محمدی گلپایگانی در راس هیاتی برای افتتاح دو حوزه علمیه در دو شهر هرمزگان رفتیم. به برکات انقلاب اسلامی و ولایت دو شهر این استان که دِه‌کوره بوده‌اند رونق پیدا کرده و متحول شده‌اند.

وی افزود: در نقاط مختلف استان محرومیت وجود دارد. چرا خوزستانی که دِینش را به اسلام ادا کرد، در دوران دفاع مقدس ایثار کرد و در دفاع از حرم اهل بیت (ع) بالا‌ترین سهم مشارکت را در تعداد تقدیم شهدا از عشایر بختیاری و عرب دارد، با این همه ظرفیت و معنویت این حقش هست؟

آیت الله فرحانی ادامه داد: حق خوزستانی که ۸۲ درصد نفت کشور و بالا‌ترین انرژی برقی و آبی کشور را تامین و بیشترین ذخیره آب کشور را دارد، خاک حاصلخیر دارد این حقش است؟ امسال برای افتتاح سال تحصیلی مدرسه و حوزه علمیه به زابل رفتم. هنگام برگشت به علت گرد و خاک پرواز ما لغو شد. امام جمعه محترم زاهدان به من گفتند به کرمان برو ولی از نهبندان عبور کن. علت را که پرسیدم گفت برو و خودت ببین. ۲۰۰ کیلومتر در کویر رفتیم، باور کنید کویر را به برکت سفر مقام معظم رهبری آباد کرده بودند. آن وقت جلگه خوزستان ما کویر شده است.

او همچنین به ذکر خاطره ای پرداخت و گفت: من خدمت استادم آیت الله مومن عرض کردم به خدا ما در خوزستان وهابی نداریم، خوزستان ولایتمدار و غرق در ولایت است، ما در خوزستان یک مساله داریم که جوانی تحصیلکرده در سن ازدواج است ولی بیکار است. جلوی چشمانش می‌بیند این همه منابع و امکانات را، بعد می‌بیند که رهبری ۱۹ سال قبل برای حل این معضلات دستور داده است. اشتغال ایجاد شده است ولی بومی نیست.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: نگاه‌تان را به خبرگان عوض کنید. خبرگان دو جلسه در سال نیست. ۶ مجتهد برجسته از خوزستان هر وقت گردهم می‌آیند باید مسائل کلان نظام را در استان رصد کنند. اگر اشتغال، محیط زیست و کشاورزی مساله کلان نظام است این‌ها باید به کمک فرهیختگان استان بیایند و این ۶ مجتهد در نقش پدر ۱۸ نماینده مجلس در خوزستان را هم افزایی کنند. نشست‌های کار‌شناسی با سران نظام داشته باشند و مسائل کلان استان را پیگیری کنند آن موقع است که مردم امید به انقلاب و ولایت پیدا می‌کنند و شور و نشاط این مردم چند برابر خواهد شد. خبرگان صیانت از ولایت و صیانت از عمود خیمه انقلاب است. خبرگان یعنی انتخاب ۶ مجتهدی که در کنار رهبر و در خدمت ولایت مطالبات رهبری را محقق کنند. ۱۹ سال است از سفر مقام معظم رهبری به خوزستان می‌گذرد چرا ۱۹ سال است مساله اشتغال حل نشده است؟ چرا مساله کشاورزی بلاتکلیف است؟ آیا اگر رهبری سفارش کرده بود کشاورزی خوزستان را از بین ببریم بهتر از این می‌توانستیم عمل کنیم؟!

فرحانی اضافه کرد: فرهیختگان ما باید با اصلاح نگاه خود به مسائل کلان خوزستان گام بردارند در جهت حل مسائل اساسی نظام و این استان. ۱۸ نماینده ۶ فقیه چند جلسه مشترک؟ چند ارتباط کاری؟ چند بحث کار‌شناسی عمیق؟ چرا بخشی و شهرستانی فکر می‌کنیم؟ چرا نمی‌آییم هم افزایی کنیم مسائل استان را؟ سالی یک مساله را حل کنیم. به خدا قسم قومیت‌های ما در خوزستان ولایتمدار، نجیب، مومن، در خدمت انقلاب و همراه هم هستند. ۵ سال مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بودم ۵ سال این استان در نمایشگاه کشوری جهانگردی بالادست استان فارس، نمونه بود. چرا؟ چون ۵ سیاه چادر از شادگان، دشت آزادگان، اندیمشک، مسجد سلیمان و از ایذه. مردم هرگاه بازدید می‌کردند می‌دیدند خوزستان یک ایران است.

این مدرس حوزه علمیه گفت: بزرگ‌ترین کنگره‌های هنری، سینمایی، موسیقی، نماز و زکات در خوزستان انجام شد و این استان سالانه افتخاری در این زمینه‌ها کسب می‌کرد. اگر ما در کنار هم و با هم افزایی این توان را داریم.

رئیس شورای محتوایی شجره طیبه صالحین کشور افزود: چرا مهاجرت و رفتن نیروهای خوب علمی ما از آموزش و پرورش به استان‌های دیگر اتفاق می‌افتد؟ این‌ها مشکلاتشان حل نمی‌شود. با تعدادی از فرهنگیان جلسه داشتیم. به من می‌گویند در حاشیه اهواز مدرسه را با ۵۰۰ نفر شروع می‌کنیم، وسط سال می‌شوند ۳۰۰ نفر و ۲۰۰ نفر آن‌ها نمی‌آیند. وقتی پیگیری می‌کنیم پدر خانواده می‌گوید پول ندارم دفتر برای فرزندم بخرم. این بد است که کشاورز ما بیاید و بگویید آب ندارم اجازه کشت ندارم. آنوقت می‌بینیم مطالبات رهبری از سال ۷۵ تا الان ۱۹ درصد جلو رفته است؟ ۱۹ درصد؟ یعنی هر سال یک درصد؟! ما باید دیدگاه‌مان را عوض کنیم ما فرهیختگانی داریم که با دکترین ولایت حرکت کنیم.

هنگام افتتاح مدرسه علمیه سنندج نماینده رهبری در آنجا به بنده گفتند می‌خواهید سخنرانی کنید بدانید که مخاطبان شما برادران اهل سنت هستند. بنده با آیه‌ای شروع کردم که نبی اکرم در دعوتنامه‌هایی که به ایران و روم می‌فرستاد می‌نوشت. بگو‌ای اهل کتاب بیایید بر سر دو محور توحید و بندگی خدا و عدالت و رفع ظلم و تبعیض. من به برادران اهل سنت گفتم دکترین ولایت قرآن این است. محور قرار دادن بندگی و عدالت برای رشد و تعالی و حرکت جوامع انسانی است. دکترین ولایت فقط برای شیعه نیست و شیعه، اهل سنت و همه اهل کتاب را در بر می‌گیرد. این کار را الان رهبری عملیاتی کرده است.

او در پایان گفت: اصرار بنده بر این است که ولایت را نباید خطی کرد. رهبر انقلاب میراث بزرگ و گرانبهایی است که امام راحل برای ما به یادگار گذاشت. ولایت و ولی امر ماست. پدری دلسوز و با برنامه برای همه ماست و این را ثابت کرده است. ولی ما از برنامه مقام معظم رهبری در خوزستان عقب هستیم. بیایید بار دیگر افتخاری دیگر خوزستان بیافریند و بار دیگر دینش را به اسلام و ولایت ادا کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *