حوزه های علمیه پشتوانه مردم در پیروزی انقلاب اسلامی بودند

آیت الله فرحانی گفت: حوزه هاي علميه از آغاز روي دوش علماي مردمي خدمتگزار و عالم به تمام معنا بوده است و با پشتوانه آنها مردم، انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند.

آیت الله عبدالکریم فرحانی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، در مراسم هشتمین سالگرد ارتحال آيت الله سيد محمد تقي موسوي، مؤسس حوزه علميه سيدالشهداء(ع) خرمشهر، ضمن اشاره به خدمات آيت الله موسوي به نقش اساسي علما در عصر غيبت پرداخت و عنوان كرد: علماي شيعه در عصر غيبت سه دوره محدثين، مجتهدين و ولايت را طي كرده اند که علماي شيعه و حوزه هاي علميه در نخستین گام ميراث شيعه را تجميع و احاديث و روايات را جمع آوري و حفظ كردند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: در دوره دوم و زماني كه از اصل معصوم فاصله گرفتيم، حوزه هاي علميه قم، اصفهان، مشهد و نجف اشرف با تدوين رساله هاي علميه، دوره مجتهدين را عملي كردند و مجتهدين بزرگي تربيت كرده كه بر اساس آن احكام مداري از احكام منزلي تفكيك شد.

این مقام مسؤول ادامه داد: دوره سوم زماني محقق شد كه شخصيت هايي همچون امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب در حوزه هاي علميه تربيت و زمينه ساز تشكيل حكومت اسلامي بر مدار ولايت فقيه شدند.

آیت الله فرحانی با بیان اینکه مردم ايران اسلامي با پشتوانه حوزه هاي علميه و رهبري امام راحل وارد صحنه شدند و انقلاب اسلامي را به پيروزي رساندند، خاطرنشان کرد: حوزه هاي علميه از آغاز روي دوش علماي مردمي خدمتگزار و عالم به تمام معنا بوده است؛ بنابراین امام راحل و مراجع هيچكدام اجازه ندادند حوزه هاي علميه دولتي شود تا بار اصلي روي دوش علماي بزرگوار باشد.

گفتنی است، در این مراسم امام جمعه خرمشهر و امام جمعه موقت، نماینده مردم خرمشهر و مینوشهر در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و شهردار خرمشهر، علما، سادات، شیوخ و جوانان و جمعی دیگر از مسؤولان شهرستان حضور داشتند و برای هشتمین سال متوالی مقام و شخصیت این عالم ربانی را زنده نگه داشتند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *