ستاد تحقق منویات امام خامنه‌ای در خوزستان ایجاد شود

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: باید ستاد جدی و فعال از نخبگان، دولت‌مردان و نمایندگان با پشتیبانی خبرگان تشکیل شود و با یک برنامه دقیق و زمانبندی مشخص مطالبات مقام معظم رهبری در استان را پیگیری کند.

به گزارش رهیاب، دهه فجر فرصتی برای بررسی اهداف انقلاب اسلامی و میزان تحقق آنها در کشور است، افزایش هجمه‌های خارجی به مسئله ولایت فقیه در چند سال گذشته به شکل محسوسی افزایش یافته است و این دو موضوع بهانه‌ای شد که با آیت الله عبدالکریم فرحانی، عضو مجلس خبرگان رهبری گفتگویی داشته باشیم.

رهیاب: در هنگام مبارزات انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) بسیاری از نظریه پردازان معتقد بودند که این انقلاب با توجه به شعار انقلابیون منشأ اثر نخواهد بود و به سرعت به افول می‌رود، اما گذر زمان نشان داد که شعارهای انقلاب اسلامی توخالی نبودند؛ به عقدیه شما علت ماندگاری انقلاب اسلامی و موفقیت آن در سیاست‌های مختلف چیست؟

آیت الله فرحانی: انقلاب اسلامی در شرایطی شکل گرفت که در جهان تفکرات مارکسیستی عنوان می کردند که دین مانند مخدر است و منشأ اثر نخواهد بود و در غرب تفکراتی مانند اگزیستانسیالیسمی اعتقاد داشتند که دین به دوره کودکی و جهالت تعلق دارد و اثرگذار بودن دین در جهان حاضر معنی ندارد.

بعد از فوت مروحوم آیت الله بروجردی و آیت الله کاشانی در تحرکات سیاسی جهان و ایران کسی متوقع حرکت دینی نبود،اما دیدیم که امام خمینی(ره) با اتکا بر ظرفیت حوزه و مردم، بدنه اجتماعی را وارد جریان انقلاب اسلامی کرد و شاهدیم که حوادثی مانند ۱۵ خرداد و سخنرانی امام در عصر عاشورا توانایی مدیریت یک حرکت انقلابی را داشت.

در چنین فضایی جریان روشنفکری بیمار تحلیل می کرد که این حرکت‌ها آثار دکترین ولایت و دین نیست و آثار شخصیتی حضرت امام(ره) بود و منتظر بودند که پس از رحلت امام این انقلاب به پایان برسد. امام خمینی(ره) در شکل گیری، پیروزی و تثبیت انقلاب از محور ولایت، ظرفیتهای دینی و عاشورا استفاده کردند و پس از تثبیت انقلاب دار فانی را وداع گفتند.

امام(ره) در آن شرایط پرچم را به دست امام خامنه‌ای سپردند؛ من بارها گفتم که امام حاضر در دوران رهبری خود به گونه‌ای انقلاب را مدیریت کردند که دکترین ولایت و نقش موثر ولی فقیه در حال اداره کردن است و ربطی به شخصیت یک فرد ندارد.

البته شخصیت حضرت امام خمینی(ره) شخصیت بسیار بزرگی بود ولی این نکته باید بین روشنفکران و مردم جا بیفتد که امام راحل و امام حاضر توسط دکترین ولایت در محوریت قرار گرفتند و ارتباطی که امام و مقام معظم رهبری با مردم داشتند منجر به پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی شده است.

در آمریکا فلسفه ای به وجود آمد که پراگماتیسم نام داشت و اهالی این فلسفه اصالت العملی هستند و معتقدند هر نظریه ای که در عمل موفق باشد، درست است. امروز مقام معظم رهبری ثابت کردند که دکترین ولایت در عمل موفق است و دکترین ولایت توانسته ایران را علی رغم همه مشکلات و تحریم ها و تهدیدهای داخلی و خارجی به این جایگاه فعلی برساند.

رهیاب: یعنی معتقدید به دلیل همین موفقیت عملی انقلاب این هجمه‌ها صورت گرفته است؟

آیت الله فرحانی: اگر ایران در زمینه‌های علمی و نظامی موفق است، نتیجه کارهای مدیریتی مقام معظم رهبری است. در واقع مقام معظم رهبری در حال شکست دادن غربی‌ها با تفکرات خودشان است و ما معتقدیم که همه هجمه‌های امروز به ولایت به سمت مقام معظم رهبری است. امروز دعوا بر سر ولی فقیه است و به همین دلیل باید ارزش مدیریت ایشان را متوجه شد و نقش بی بدیل ایشان در بلفعل کردن استعدادها را به جامعه نشان داد.

اگر می‌بینید که برخی اشخاص حواشی درست می‌کنند و ظرفیت‌های برخی اشخاص را برجسته می‌کنند به دنبال کمرنگ کردن نقش حضرت آقا هستند، هرچند همانطور که ملت ما نقش بی بدیل امام را در تحقق دکترین ولایت احساس کردند، نقش بی بدیل مقام معظم رهبری را در این دکترین احساس می‌کنند.

رهیاب: در واقع منظور شما این است که امروز هجمه‌ها به غیر از مسئله ولایت فقیه به شخص ولی فقیه متوجه شده است؟

آیت الله فرحانی: در برجام دنیا متوجه شد کسی که گفت نمی‌شود به آمریکا اعتماد کرد و آمریکا در برجام بدعهدی می‌کند، بزرگ مردی که گفت ولنگاری فرهنگی وجود دارد و راه خروج آن ادامه فرهنگ اهل بیت(ع) است و یا در مسائل اقتصاد باید به اقتصاد مقاومتی روی آورد، در حال اداره این انقلاب است.

وقتی می‌بینیم در لبنان شیعه، مسیحی و مسلمان اهل سنت در زیر پرچم سید حسن نصرالله حرکت می‌کنند، باید بدانیم که سید حسن فرزند این رهبر است که افتخارش بوسیدن دست مقام معظم رهبری است، وقتی به ترامپ می‌گویند مهم‌ترین مأموریت تو از بین بردن سردار سلیمانی است، باید بدانیم که سردار سلیمانی جوانی بوده که با پشتیبانی مقام معظم رهبری در بیرون از مرزهای اسلامی تفکرات انقلابی را منسجم کند.

اگر امروز گفتمان مهم وحدت شیعه، اهل سنت و اهل کتاب در زیر پرچم ولایت در حال شکل گیری است باید بدانیم که این موضوع حاصل رهبری امام خامنه‌ای است و وظیفه امروز ما تقویت ولی فقیه زمان است. این موضوع را در کمیسیون صیانت مجلس خبرگان رهبری مطرح کردم که مطالبات ولی فقیه را پیگیری کنیم.

رهیاب: یکی از شبهه‌هایی که برای هجمه به امام خامنه‌ای مطرح می‌کنند نحوه برخورد ایشان با شخصیت‌های برجسته مانند مرحوم هاشمی رفسنجانی است و آن را به عنوان نقطه ضعف بیان می‌کنند، شما نحوه مدیریت مقام معظم رهبری در مواجهه با اشخاص را چگونه می‌بینید؟

آیت الله فرحانی: اتفاقا شرایطی که مقام معظم رهبری در حال مدیریت آن هستند، به مراتب سخت تر از دوران ابتدایی انقلاب اسلامی است. اگر بخواهیم این دوران از انقلاب را تشبیه کنیم باید بگوییم که این دوران مشابه دوران پس از رحلت پیامبر(ص) است که خیلی از جریانات چهره اصلی خود را نشان دادند.

مقام معظم رهبری پس از رحلت امام خمینی(ره) تاکتیک‌هایی استفاده کردند که در ۲۷ سال گذشته مسیر انقلاب را مدیریت کنند. اگر خروجی این مسیر را نگاه کنیم می‌بینیم که ریسمان اتحاد و اتصال دولت‌های پنجم تاکنون مدیریت مقام معظم رهبری است. ایشان بودند که ۸ ساله مرحوم هاشمی، ۸ ساله دولت اصلاحات، ۸ ساله احمدی‌نژاد و ۴ ساله روحانی را مدیریت کردند.

هرچند فراز و نشیب‌ها و ضعف‌‍هایی در این دولت‌ها وجود داشت و مقام معظم رهبری هم تذکراتی در زمینه‌های مختلف دادند اما کلیت مسیر انقلاب حفظ شده است. امروز باید ولی فقیه و ولایت را خوب بشناسیم و خواسته‌ها و خواستگاه ایشان را بدانیم.

رهیاب: به نظر شما خواسته‌های مقام معظم رهبری در استان به خوبی شناخته شدند؟

آیت الله فرحانی: شما فضای استان خوزستان را با فضای کشور ببینید، در کشور بسیاری از منویات مقام معظم رهبری در عرصه ملی و بین المللی محقق شده است اما متأسفانه ۲۰ سال پس از سفر مقام معظم رهبری به خوزستان هنوز منویات ایشان محقق نشده است.

در هفته گذشته به دلیل گرد و خاک و قطعی آب و برق عرق شرم بر پیشانی ما نشست، اینکه مردم صبح از خواب بیدار شوند و آب و برق آنها بدون اطلاع رسانی قبلی قطع شده است! اتفاق خوشایندی نبود. اهواز باید به چه دورانی بازگردد تا خواسته‌های مردم محقق شود.

واقعا به این شرایط اعتراض داریم و خواسته ما پاسخگویی دولت‌مردان است. نمی‌شود ۲۰ سال پس از سفر مقام معظم رهبری هنوز هزاران جوان بیکار از نقاط مختلف خوزستان وجود داشته باشد. جوانانی که آب، زمین و همه ظرفیت‌ها را می‌بیند و ضعف‌های مدیریتی هنوز نتوانسته از این ظرفیت‌ها برای این جوانان استفاده کند.

مطالبات حضرت آقا در خوزستان باید مدیریت می‌شد و باید بپذیریم که در این باره قصور وجود دارد؛ ۵ دولت پس از سفر مقام معظم رهبری روی کار آمدند و هنوز کار خاصی از سوی دولت‌ها برای این مردم انجام نشده است که نتیجه آن را می‌توانید در گرد و خاک اخیر ببینید.

باید ستاد جدی و فعال از نخبگان، دولت‌مردان و نمایندگان با پشتیبانی خبرگان تشکیل شود و با یک برنامه دقیق و زمانبندی مشخص مطالبات مقام معظم رهبری در استان را پیگیری کند. بنده در یک سال گذشته پیگیری‌هایی در این زمینه کردم اما تاکنون به آن نتیجه مورد نظر نرسیده‌ایم.

رهیاب: در فرمایشات شما می‌بینیم که معتقد به موفق بودن انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف هستید، بفرمایید که اهداف انقلاب اسلامی چه بود و در شرایط فعلی چه میزان از این اهداف محقق شده است؟

آیت الله فرحانی: شعار اصلی انقلاب «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» بود و الحمدلله توانستیم پس از پیروزی انقلاب به استقلال برسیم. قدم دوم رسیدن به آزادی‌های مشروع بود که اکنون این چارچوب آزادی در قالب اسلامی و دینی وجود دارد و افتخار می‌کنیم که بیشترین انتخابات را در کشور داشتیم و فضای روشنی برای حضور و مشارکت مردم وجود دارد.

جمهوری اسلامی یعنی جمهوری که بتواند براساس اندیشه دکترین ولایت و عدالت شکل بگیرد که خوشبختانه در کشور به این هدف رسیدیم و بخش زیادی از زیرساخت‌های ملی تأمین شده است اما باید این فضا مدیریت شود تا به همه اهداف بزرگ برسیم.

دشمن شناسی باید در جامعه ما تقویت شود و نباید فریب لبخند دشمن را بخوریم. ترامپ چهره کثیف و جنایتکار آمریکا را نشان داد. حداقل این چهره می‌تواند عده‌ای را بیدار کند که بدانند آمریکا اهل فریب و نیرنگ است. علامه طباطبایی گفتند که «فقط اسلام است که به میثاق و عهد خود وفادار است» و حالا دشمنان ما به نشان دادند که به هیچ عهد و وعده خود وفا نکردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *