روز دانشجو، روز مقابله با فلسفه پراگماتیسمی آمریکاست

به مناسبت ۱۶ آذر و روز دانشجو مراسم بزرگداشتی در دانشگاه شهرداری اهواز برگزار شد. آیت الله فرحانی در جمع دانشجویان اهوازی، به تحلیل جریان استکبار و ریشه های فلسفی آن پرداخته و بیان کردند:

نظام فکری جریان استکبار و آمریکا که بر مبنای مکتب پراگماتیسم است که شعار و محور این نظام عمل گرایی است. به این معنا که ملاک ارزیابی یک اندیشه و نظریه ، استدلال و برهان آن نیست بلکه کارایی و نتیجه دادن آن است.مکتب پراگماتیسم دین را در عرصه مسائل اجتماعی، سیاسی و حکومتی کنار گذاشت و آن را شخصی ومحدود به احکام فردی معرفی کرد. این مکتب بر این اساس اندیشه سکولار را ابتدا در فرهنگ غرب نهادینه کرد و سپس درپی تحقق این اندیشه در جامعه جهانی افتاد.

آیت الله فرحانی با تحلیل این جریان در تاریخ ایران به نقش اساسی دانشجویان اشاره کردند و نهضت دانشجویی را از ارکان اصلی شکست استکبار و سکولاریسم معرفی کردند و افزودند: نهضت دانشجویی در تاریخ مبارزه خود سه جریان بزرگ دارد. جریان اول در ۶۰ سال پیش اتفاق افتاد. نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا آمده بود پیروزی خود را به شاه تبریک بگوید و بنیاد یک تفکر سکولار را براساس فلسفه پراگماتیسم آمریکایی در ایران پی ریزی نماید.این دانشجویان بودند که در ۱۶ آذر آن سال با دادن خون خود این اندیشه را قبل از تولد در نطفه خفه کردند. جریان دوم نهضت دانشجویی نیز اشغال لانه جاسوسی بود.

ایشان، ضمن اشاره به ارتباط قوی دانشجویان با علماء و رهبران دینی، به اهمیت دوره سوم این نهضت پرداختند و عنوان کردند: دانشجویان مومن در دوره اول با مدیریت آیت الله کاشانی و حمایت آیت الله بروجردی و دوره دوم با مدیریت و رهبری حضرت امام خمینی در پی نفی سکولاریسم و رسیدن اسلام موثر در حوزه اجتماع و سیاست بودند.

اما جریان سوم این نهضت، با مدیریت مقام معظم رهبری و تبیین دکترین ولایت از جانب ایشان، به اوج خود رسید. جنبش دانشجویی بر اساس دکترین ولایت امام خامنه ای و با شعار استکبار ستیزی و نفی سکولاریسم، در اعتلای تمدن دینی ، به پیشرفت های علمی در هسته ای در سلول های بنیادی در هواو فضا رسید. در این دوره بود که پراگماتیسم در نفی نقش دین در حکومت به تناقضی آشکار رسید. مکتب عمل گرای پراگماتیسم مشاهده کرد که اسلام اجتماعی و سیاسی بر مدار دکترین ولایت جواب داده و کارایی داشته است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه به بازخوانی جنبش دانشجویی در زمان حال پرداخت و با توجه جریانات اخیر وظیفه دانشجویان را سنگین معرفی کرد و افزودند: امروز هم که آمریکا بدعهدی کرده و همانگونه که انتظار می رفت خوی مستکبرانه خود را نشان داده است، نهضت دانشجویی باید به میدان بیاد و بر مدار تفکر استکبار سیتزی به تشریح زوایای این اتفاق و مقابله با این جریان بپردازد.

آیت الله فرحانی در پایان با اشاره به وضعیت و مشکلات استان خوزستان عنوان کردند:  نهضت دانشجویی بر مدار دکترین ولایت در پی احقاق حق ملت باشد و از همه دولتمردان باید پرسید که چرا بعد از گذشت ۲۰ سال از سفر مقام معظم رهبری به خوزستان به منویات رهبری عمل نکرده و حق خوزستان را ادا نمیکنید؟! در همین مسئله انتقال ، با توجه پیگیری هایی که انجام دادیم، انتظار میرفت رییس جمهور در سفر أخیر خود به خوزستان با مشاهده وضعیت و مشکلات مردم ، حداقل طرح های انتقال آب را متوقف کند.لکن متأسفانه همچون گذشته هیچگونه توجهی به مشکلات مردم و حل مسئله انتقال آب نشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *