آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه کرمان و برپایی درس خارج در کرمان پس از ۲۰ سال

آیت الله فرحانی، در آیین افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه کرمان با اشاره به برپایی کرسی درس خارج در حوزه استان پس از دو دهه، گفت: برپا شدن کرسی درس خارج در حوزه کرمان، سبب خرسندی مدیران حوزه های علمیه شده است.

معاون آموزش و امور حوزه های علمیه کشور در ادامه افزود: آن چه امروز مکتب شیعه دارد، حاصل دو هجرت و دو انقلاب است که طراحی آن ها به دست اهل بیت (ع) بوده است، نخستین هجرت، از مدینه به کوفه توسط امام علی (ع) و هجرت دوم توسط وجود مبارک امام رضا (ع) از مدینه به خراسان بود و الآن شاهد بزرگترین پایگاه های تمدن شیعه در این دو بلاد هستیم.

وی عنوان کرد: اگر به انقلاب های اهل بیت (ع) نگاه کنیم نخستین آن ها، انقلاب سرخ حسینی است که سبب بیمه اسلام ناب و شیعی شد و انقلاب دوم، انقلاب علمی امام صادق (ع) است که محدود به شیعه نمی شود، بلکه برکات آن به تمام مسلمانان سرایت کرده است.

آیت الله فرحانی با بیان این که حوزه های علمیه نقش کلیدی در حفظ اسلام داشته و دارند، ابراز داشت: افتخار حوزه های علمیه این است که امتداد انقلاب های صورت گرفته از سوی اهل بیت (ع) توسط حوزه و روحانیت است.

وی با اشاره به آیه «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُم(نساء/ ۵۹)»، یادآور شد: امام خمینی (ره) در کرسی درس این آیه را دارای دو امر می دانستند که یکی ارشادی و دیگری مولوی است؛ امر ارشادی اشاره به شأن مرجعیت و امر مولوی اشاره به شأن رهبری و ولایت فقیه دارد و هر دو شأن از خروجی های حوزه های علمیه است.

آیت الله فرحانی، یکی از ویژگی های حوزه های علمیه را تقوا محور بودن آن ها دانست و افزود: یکی از فرق های مهم حوزه با دانشگاه در این است حوزه های علمیه علاوه بر فعالیت های علمی و پژوهشی، جایگاه ویژه ای برای اخلاق و محوریت تقوا دارند.

معاون آموزش و امور حوزه های علمیه کشور در پایان با اشاره به برنامه های مدیریتی حوزه علمیه، گفت: تقویت دروس خارج و رشته های تخصصی از برنامه های مهم حوزه است تا حوزه در خدمت نیازهای مردم و نظام قرار بگیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *