بیانیه آیت الله فرحانی در مورد انتقال آب رودخانه های استان خوزستان

آیت الله فرحانی در پی حوادث اخیر بیانیه ای را پیرامون انتقال آب استان خوزستان صادر کردند که متن بیانیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
مسئله انتقال آب از سرشاخه های رودخانه کارون به فلات مرکزی ،برای مصارف کشاورزی و صنعتی، به لحاظ اقتصادی، شرعی، سیاسی و امنیتی هیچگونه توجیهی ندارد.
درحالی‌که دولت از طریق انتقال آب از سر شاخه ‌های کارون ، درپی حل مشکل آب شرب سال‌ های آینده‌ ی استان‌ های فلات مرکزی است ، مردم بخش‌ های زیادی از استان‌ خوزستان ، سالیان درازی است که از کمبود یا نبود آب سالم رنج می ‌برند و در بسیاری از شهرها و روستاهای استان، آب شرب را به صورت بشکه‌ ای خریداری می‌کنند!
و تأسف و فاجعه این است که اعتبارات لازم برای تأمین آب شرب با کیفیت برای شهرهای استان خوزستان به مراتب کمتر از اعتبار سرسام‌ آور پروژه ها‌ی انتقال آب کارون به فلات مرکزی ایران است. چگونه است در حالیکه مردم خوزستان به عنوان استان‌ اصلی حوزه‌ ی کارون، از کمبود یا نبود آب شرب رنج میبرند آب استان به بخش های دیگر کشور انتقال می یابد؟!
از طرف دیگر رییس جمهور محترم در سفر استانی خود به مردم خوزستان وعده دادند که انتقال آب غیر شرب از سرشاخه ‌های رودخانه‌ های خوزستان دیگر انجام نخواهد شد. اما امروز میبینیم که عملا بنا بر اخبار واصله حدود ۵ برابر آن مقداری که در گذشته تصویب شده است انتقال می یابد، که هر گونه انتقال ،جهت مصارف کشاورزی و صنعتی، خلاف قانون و خلاف عدالت اجتماعی است.
اجرای طرح ‌های انتقال آب از سر شاخه ‌های رودخانه‌ های خوزستان نه تنها به لحاظ اقتصادی، ‌اجتماعی و حقوق شرعی و قانونی مورد قبول نیست بلکه بر اساس تحقیقات کارشناسان و با تکیه‌ بر مستندات علمی، با توجه به تغییرات زیست محیطی ، خشک شدن تالاب‌ های مهمی همچون تالاب هورالعظیم، از بین رفتن نخلستان ‌های اطراف شهرهای آبادان و خرمشهر به واسطه ی پیشروی آب دریا و شدت گرفتن و دائمی شدن پدیده ریزگردها ، می‌ بایست در همه ی طرح‌ های انتقال آبی که در طول سالیان گذشته انجام ‌شده، تجدید نظر اساسی به عمل آید.
اینجانب همانگونه که تا کنون در جلسات و برنامه های مختلفی در پی مقابله و حل این بحران بوده ام، از همه مدیران ، بالأخص نمایندگان مجلس خبرگان رهبری استان خوزستان و نمایندگان خوزستانی مجلس شورای اسلامی ، تقاضا دارم که در مقابل این ظلم ناروا و بی عدالتی آشکار بایستند و برای استیفای حق مردم صبور و رنج ‌کشیده‌ ی خوزستان از هیچ تلاشی فروگذاری نکنند.
عبدالکریم فرحانی
نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری
۳۰/۴/۹۵

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *