امام خامنه‌ای ثابت کرد جایی که دین حاکم شود علم شکوفا می‌شود

معاون آموزش حوزه‌های علمیه کشور معتقد است که امام خامنه‌ای به دنیا ثابت کرد جایی که دین حاکم شود علم شکوفا می‌شود.

آیت الله شیخ عبدالکریم فرحانی در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی (farhani.net)، گفت: غرب می‌گوید در جایی که دین بیاید علم می‌رود، اما امام خامنه‌ای خلاف عقیده غرب را به اثبات رساند. غرب می‌گوید اگر در جایی دین حاکم شود همه چیز برمی گردد به قرون وسطی، کلیسا و… و به خاطر دین علم از بین می‌رود.

وی در پاسخ به اینکه؛ مبانی اندیشه ولایی در قرآن چیست؟ و آیا اندیشه ولایت در قرآن فقط یک اندیشه شیعی است؟ توضیح داد: امام خامنه‌ای در سفر بی نظیرشان به کردستان بابی را باز کردند و نشان دادند که اندیشه ولایی فقط مختص شیعه نیست. یعنی اینطور نیست که ما چون شیعه هستیم، اندیشه ولایی داریم. شهید مطهری در دو کتاب خود خیلی زیبا نشان داد که اندیشه ولایت یک اندیشه غیر شیعی در قرآن و در طول تاریخ بوده است و فلسفه معاصر غربی دو گرایش اصلی دارد؛ یکی پوزیتیویسم و دیگری اگزیستانسیالیسم.

آیت الله فرحانی ادامه داد: استاد مطهری مبانی این دو گرایش را با اندیشه ولایی مقایسه کرده و گرایش اولی یعنی پوزیتیویسم را رد کرده است. در کتاب علل گرایش به مادی‌گری و اگزیستانسیالیسم و همینطور سیری در نهج البلاغه، گرایش دوم را هم رد کرده است.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه اظهار کرد: قرآن به ما نشان داده که خلیفه الهی حضرت آدم اولین نعمتش (علم) است. غربی‌ها اصرارشان بر این است که دین فقط برای دوره جاهلی بچگی است، ولی کار بزرگی که امام و رهبر معظم انقلاب انجام دادند؛ «شکست اندیشه و عقیدتی غرب بود.»

معاون امور حوزه‌های علمیه کشور افزود: رهبر ما با اداره قریب به چهار دهه انقلاب و رهبری نظام اسلامی به دنیا نشان داد که در طول این سال‌ها، دین و علم همزمان شکوفا و توسعه یافته‌اند؛ یعنی در دوره حکومت دینی، علم هم رشد کرده است. در این مدت در طول همه دولت‌ها مقام معظم رهبری از تولید علم حمایت کرد، دانشمندان کشور را فراخوان زد و همه را تشویق به تولید علم کرد.

وی تصریح کرد: دوره ختم نبوت دوره علم است، ولی تاریخ بشری با این دوره تمام نمی‌شود؛ زیرا بشر هنوز به نتیجه نرسیده است. قرآن معتقد است که هنوز دوره دیگری هم هست به نام دوره بلوغ و توازن و تعادل تاریخ که در سوره نور بیان شده است. اگر به قیام انقلاب مهدی (عج) در فلسفه تاریخ استاد مطهری مراجعه کنید، در آنجا نیز به این آیه اشاره شده که خداوند سبحان در قرآن کریم می‌فرماید: « وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ ». یعنی «خداوند وعده داده کسانی که ایمان بیاورند و عمل صالح انجام دهند را خلیفه و جانشین قرار می‌دهد.» حال ببینید اگر به خلافت برسند چه می‌شود؟

رییس شورای محتوایی صالحین در پایان اضافه کرد: خداوند می‌گوید؛ دوره دین هنوز نیامده است؛ تا آیه غدیر بیاید؛ دوره ولایت؛ و این ولایت است که دین را می‌آورد. « دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ » این یعنی ولی بودن دین در همه شئون زندگی. مقام معظم رهبری در این باره فرموده‌اند: در ولایت و دینی که ما می‌گوییم داریم، ما ظرفیتی را به دنیا معرفی می‌کنیم که در تمام زندگی ما جاری باشد؛ و در این دین شیعه و سنی با هم برادر هستند. دین ما دینی است که جامعه اسلامی می‌تواند برادران اهل سنت را در زیر پرچم ولایت فقیه اداره کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *